КРЕАТИВНИ ПРОЈЕКАТ АВАНТУРА ЈЕДНОГ ВАЉУШКА

Инспирисани предметом Основе музичке писмености студенти 2. године смера Струковни васпитач деце предшколског узраста и струковни васпитач за традиционалне игре  који су у радном односу,  заједничким снагама осмислили су видео пројекат под називом Авантура једног ваљушка. Аутор креативног и едукативног текста писаног у рими, намењеног деци предшколског узраста јесте  студенткиња Сања Петков. Уз помоћ својих колега, од којих се многи појављују малим али веома важним улогама  животиња интерпретирајући на разним музичким и ритмичким инструментима, али и оним алтернативним, уз коришћење многобројних ономатопеја и креативно употребљавајући звукове из окружења, удахнули  су живот наведеном тексту и оплеменили га.

Главни лик јесте  Ваљушак од теста којег прате многе животне  згоде  и незгоде на путу откривања света око нас. Уз употребу ритмичких и  музичких елемената које су током предмета Основе музичке писмености, практично, на он лине  настави савладали, студенти су кроз овај пројекат уткали сва своја претходно стечена знања, умећа али и креативност изражавања. Тако се, на пример лик Виле појављује уз звуке свирања на чашама напуњених водом,  како су  вежбали у току он лине предавања, ручно прављене звечке послужиле су за звучно осликавање појаве змије , свирање у блок флауту да прикаже фијук ветра, шушкање папира да асоцира на падање пахуља, а звончићи да сликовито дочарају долазак Деда мраза. Употребом  Орфовог инструментаријума у  виду музичке драматизације едукативног текста уз аражирање једноставних дечијих песама и интерпретацију истих на хармоници, блок, флаути, клавиру итд.  студенти су показали велику моћ креативности, инвентивности и спремности за рад са најмлађима. У реализацији пројекта помогло је Позориште Лане из Кикинде са студентима ВШССОВ Кикинда који су у радном односу: Сања Лињачки, Николина Ненадовић, Наташа Варадинац, Ана Ђурђевић,  Јелена Пантелић,  Дијана Зимоња, Милан Степанов, Анђелка Макарин, Драгана Макарин, Јована Загорчић,  Тања Недељков, Ђурђа Тинтор, Наталија Лазић, Сара Смрекић, Јелена Ковачев, Гордана Малетин, Јована Гаковић, Ержебет Петеш, Дијана Радић, Марија Прокопић, Маја Рогановић, Сања Пурић и Сања Петков.

ВИДЕО ПРОЈЕКАТ МОЖЕТЕ ПОГЛЕДАТИ КЛИКОМ НА ЛИНК:

Поносни професор проф др Кристина Плањанин Симић

25. фебруара 2021.